ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREElektromobilność
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielka Brytania inwestuje w technologię V2G
13.02.2018r. 15:21

Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczy prawie 30 milionów funtów (ok. 142 milionów zł) na rozwój systemów V2G (ang. Vehicle-to-Grid), które pozwalają na dwukierunkowy przepływ energii i w konsekwencji integrację samochodów elektrycznych z siecią energetyczną.
Środki finansowe zostaną przekazane na rzecz 21 projektów. Inwestycja umożliwi zarówno badania, rozwój i testy V2G, jak i eksplorację potencjalnych zastosowań komercyjnych tej innowacyjnej technologii.

Z rządowego dofinansowania skorzystają m.in. Nissan, SSE Services, Energy, Octopus Energy, Cisco, Flexisolar i AT Kearney.

Jak powiedział brytyjski minister transportu, Jesse Norman: "Wraz ze wzrostem liczby pojazdów elektrycznych i zwiększeniem możliwości wykorzystywanych w nich baterii, pojawia się wielka szansa, że przyczynią się one w znaczącym stopniu do budowy inteligentnej sieci energetycznej".

Minister gospodarki, Richard Harrington, stwierdził natomiast: "Vehicle-to-grid daje Wielkiej Brytanii kolejną sposobność by zademonstrować światu naszą wiodącą wiedzę z zakresu przełomowych technologii motoryzacyjnych i niskoemisyjnych".
Dzięki V2G, pojazdy podłączone do sieci są w stanie zarówno pobierać, jak i wysyłać zmagazynowaną w nich energię elektryczną. Technologia sprawia, że samochody mogą pełnić funkcję mobilnych baterii, przyczyniając się jednocześnie do poprawy stabilności i zmniejszenia obciążenia sieci energetycznej. V2G m.in. umożliwia właścicielom EV ładowanie swoich pojazdów poza godzinami szczytu energetycznego przy wykorzystaniu niższej taryfy, a następnie zużywanie energii zgromadzonej w bateriach na potrzeby gospodarstwa domowego w okresie obowiązywania wyższej taryfy albo odsprzedaż energii z powrotem do sieci.

Obecnie na terenie Wielkiej Brytanii, konkretnie w regionie Oksfordu, testy technologii V2G przeprowadza EDF Energy. Firma wykorzystuje w tym celu flotę składającą się ze 100 pojazdów elektrycznych (zarówno osobowych, jak i vanów), należących m.in. do przedsiębiorstw logistycznych i taksówkowych. W projekcie uczestniczą ponadto m.in. takie podmioty jak Uniwersytet Oksfordzki, Rada Hrabstwa Oxfordshire czy Arrival (producent lekkich dostawczych EV).

Rząd Wielkiej Brytanii traktuje inwestycje w elektromobilność bardzo poważnie. W ramach programu "Faraday Battery Challange" przeznaczy 246 milionów funtów na opracowanie bezpiecznych, efektywnych pod względem kosztów, lekkich i wysokowydajnych akumulatorów. Na czele projektu stoi Tony Harper, dyrektor ds. badań i zaawansowanych technologii w Jaguar Land Rover.

Do końca 2018 r. liczba pojazdów elektrycznych na brytyjskich drogach ma osiągnąć poziom 200 tysięcy egzemplarzy, zaś do 2040 r. Wielka Brytania zamierza wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i diesla.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE